Начало На преден план Туризмът в България се възстановява и наваксва, каза Десислава Михалкова, експерт в Министерството на туризма
11227
България

Туризмът в България се възстановява и наваксва, каза Десислава Михалкова, експерт в Министерството на туризма

Туризмът в България започва да се възстановява и наваксва,  каза Десислава Михалкова, държавен експерт в Дирекция "Туристическа политика" на Министерството на туризма.Днес тя взе участие в Десетата работна среща между бизнеса и местната власт, която започна в град Сандански.

| 13 Ноември 2024, 22:19 ч.
Туризмът в България се възстановява и наваксва, каза Десислава Михалкова, експерт в Министерството на туризма
Туризмът в България се възстановява и наваксва, каза Десислава Михалкова, експерт в Министерството на туризма
Снимка © БТА

Туризмът в България започва да се възстановява и наваксва,  каза Десислава Михалкова, държавен експерт в Дирекция "Туристическа политика" на Министерството на туризма. Днес тя взе участие в Десетата работна среща между бизнеса и местната власт, която започна в град Сандански. 

Община Търговище публикува проект за изменение на Наредбата за местните такси и цени на услуги. Промяната цели привеждане на местната наредба в съответствие с разпоредбите на Закона за въвеждане на еврото в Република България. Заедно с това се предлагат и нови цени за част от услугите, предоставяни от Общината. По-евтино ще бъде заявяването им по електронен път, информират от пресцентъра. 

В проекта на наредбата са преизчислени цените на услугите от лева в евро. Изискването на закона е администрациите да приемат тези цени най-късно до февруари 2025 г., като част от подготовката по въвеждане на еврото у нас. Превалутирането е изчислено при курс 1,95583, като са спазени указанията в законодателството за закръгляне на сумите след десетичната запетая, обясняват от администрацията. 

До февруари 2025 г. трябва да бъдат актуализирани и всички останали общински наредби

След възобновяване на заседанието на Народното събрание Борислав Гуцанов от "БСП-Обединена левица" поиска от председателстващия Силви Кирилов ("Има такъв народ") да свика председателски съвет, на който да бъде обсъдено как да се действа оттук нататък относно избора на председател на парламента. 

Кирилов на свой ред свика председателския съвет и даде нова почивка от половин час. След това депутатите ще трябва да започнат нов кръг от процедурата по избор на председател на Народното събрание.

По-рано днес при четвъртото гласуване отново не бе излъчен председател на парламента.

 

 

 

В община Гулянци се извършват ремонти на уличната мрежа. Четири улици ще бъдат изцяло обновени. Това съобщи Надя Любенова, главен специалист "Връзки с обществеността и култура" в местната администрация.

Строителните дейности на улиците „8 март“, „6 септември“ и „Хан Аспарух“ в Гулянци вече са в ход. Предстои да започне работата и по изпълнението на реконструкцията и рехабилитацията на ул. „Митьо Пачев“ в село Гиген, допълни тя.

Дейностите по обновяване на улиците са на обща стойност 2 815 677 лв. без ДДС, от които 1 024 160 лв. са осигурени с национално финансиране. Общо 1 791 517 лв. са европейски средства по Програма за развитие на селските райони, подмярка 7.2. „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура“.

На четирите улици в Гулянци и Гиге

Загуба в размер за над 14 000 лева за 2023 г. отчита медицинският център "Д-р Димитър Пеев" в Слънчев бряг. Това е записано в докладна в проекта за дневен ред на заседанието на Общинския съвет в Несебър, публикуван на интернет страница на Общинския съвет (ОбС). Сесията ще се проведе днес.

В докладната се предлага ОбС да вземе решение по компетентност и да приеме годишния финансов отчет и баланса на медицинския център, който е търговско дружество с общинско имущество, както и да се даде съгласие за отнасяне на реализирана загуба на дружеството за миналата година в размер на 14 573, 72 лв. към непокрити загуби от предходни години. 

В общинската администрация има внесено писмо с приложени баланс, отчет за приходи и разходи, отчет за паричните потоци, отчет за собствения капитал и справка за нетекущите/дълготрайните активи през 2023 г. на медицинския център. Управителят

Радвам се, че българските общини осъзнават колко е важно да станат екологични и приветливи, както и да изпълняват новите съвременни изисквания и мерки, защото промяната на климатичните условия е повсеместна и тя се задълбочава. Това заяви служебният министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова по време на церемонията за връчване на наградите „Екообщина 2024“. Конкурсът се организира от Посолството на Франция в България и Френския институт в България. Церемонията се провежда във Френския културен институт в София.

Според министър Коритарова усилията за постигане на устойчиви градове си заслужава, защото вече трета-четвърта в България се усещат високи температури и засушаване. Това ни показва, че трябва да работим в посока българските общини да могат своевременно да отговорят на предизвикателства пред нас като общество, коментира т

Експертът добави, че въпреки безпрецедентните кризи, на които е подложен през последните години, туризмът в България се развива добре. Като най-критични през последните години Десислава Михалкова отбеляза годините на ковид пандемията и последвалите кризи от затварянето на много бизнеси и туристически предприятия, както и военните конфликти, заради които са пострадали някои от основни туристически дестинации. "Въпреки това нашият туристически сектор показва, че се развива добре, че се развива успешно. За миналата година можем да отбележим 8,6 милиона туристи. Туризмът през тази година се движи с  4,3 процента по-добре от миналата", посочи Михалкова. Тя е категорична, че туризмът в България започва да се възстановява и да наваксва. Според данните, оповестени от нея, в туристическия сектор са заети около 283 хиляди души. 

"Ако нямаме споделена отговорност и не правим всичко заедно, няма да имаме този успех, който заслужаваме да имаме", коментира Десислава Михалкова. Моето разбиране за туризма е, че туризмът и специално културният туризъм може да се види с очите, да се чуе с ушите, да се почувства с душата и сърцето, да се усети с небцето, с всички сетива. За да остане пълно сърцето на туриста, са замесени много хора, които трябва да направят така, че когато се прибере вкъщи, да иска да се върне обратно", отбеляза тя.

"България и българите са основният туристически пазар на нашата страна. Това за нас е особено радващо. Българите са претенциозни туристи. Нашите проучвания показват, че те правят няколко по-кратки пътувания в страната. Много се радваме, че избират да останат тук. Още по-радващо е, че имаме възстановяване и на външните пазари", каза още Михалкова и поясни, че някои от основните пазари за нас са Румъния, Полша, Великобритания, Германия. 

Културният туризъм заема около 20 процента от туристическия продукт на страната, а здравният туризъм – около 16 процента, сочи още проучване на Министерството на туризма. 

"Нашите проучвания показват, че културният туризъм е един от петте най-често практикувани видове туризъм в страната. Съгласно данни на национално представително проучване над 1,9 милиона пълнолетни българи, или близо 36 процента от пълнолетното население на страната, е практикувало културен туризъм за периода от май 2022 до май 2024 година. През 2023 година са отчетени 5 милиона посещения от туристи и местни жители в музеи. Ръстът на посещения на музеи от чужденци е 56 процента. Но за да се върнат отново тези хора, трябва да им представяме интересна информация", смята Десислава Михалкова. 

Ветеринари от партньорската на Софийския зоопарк организация СНЦ "Зелени Балкани" успешно поставиха уникална протеза, направена с 3D принтер, на наш бял щъркел, пострадал при злополука. Това съобщиха във Фейсбук от Зоологическата градина София.

Поставената пластина позволява на животното да се храни нормално и реално спасява неговия живот, посочиха от зоопарка. По думите им щъркелът се чувства добре и може да бъде видян в сектор "Птици" заедно с други представители на този вид, пристигнали от спасителния център на "Зелени Балкани" поради неспособността си да летят.